SZKOŁA SPECJALNA PRZYSPOSABIAJĄCA DO PRACY

Do 3-letniej Szkoły Specjalnej Przysposabiającej do Pracy przyjmowani są absolwenci szkoły podstawowej posiadający orzeczenie o potrzebie kształcenia specjalnego z powodu niepełnosprawności intelektualnej w stopniu umiarkowanym lub znacznym, autyzmu, bądź niepełnosprawności sprzężonej.
Uczniowie mogą uczęszczać do szkoły do 24 roku życia.
Każdy wychowanek realizuje indywidualny program edukacyjno - terapeutyczny odpowiadający jego możliwościom i potrzebom.

Celem edukacji ucznia jest rozwijanie autonomii, wdrażanie do funkcjonowania społecznego, rozumienia
i uznawania norm społecznych, a w szczególności wyposażenie go, stosowanie do indywidualnych możliwości,
w takie umiejętności i wiadomości, które pozwolą mu na postrzeganie siebie jako niezależnej osoby.

W ramach zajęć szkolnych uczniowie realizują następujące zajęcia:
- funkcjonowanie osobiste i społeczne,
- zajęcia rozwijające komunikowanie się,
- zajęcia kształtujące kreatywność,
- przysposobienie do pracy - zajęcia teoretyczne i praktyczne odbywające się w pracowniach szkolnych zgodnie z predyspozycjami i zainteresowaniami uczniów,
- wychowanie fizyczne.

Ponadto, szkoła oferuje wychowankom zajęcia dodatkowe z zakresu:
- terapii pedagogicznej,
- terapii psychologicznej,
- terapii integracji sensorycznej,
- terapii logopedycznej,
- zajęć korekcyjno - kompensacyjnych,
- zajęć sportowych.

Uczniowie mają możliwość bezpłatnego zakwaterowania w internacie. W naszym Ośrodku zajęcia prowadzone są przez wysokokwalifikowanych i doświadczonych nauczycieli, wychowawców i terapeutów w nowoczesnych pracowniach oraz gabinetach terapeutycznych.

Zapewniamy:
- realizację programów nauczania dostosowanych do indywidualnych możliwości każdego ucznia
i doświadczoną kadrę pedagogiczną – nauczycieli i wychowawców z wieloletnim doświadczeniem zawodowym,
- możliwość uczestnictwa w różnorodnych zajęciach dodatkowych rozwijających zdolności
i zainteresowania uczniów (koła teatralne, taneczne, turystyczne, plastyczne, techniczne, komputerowe, sportowe), zajęć indywidualnych z uwzględnieniem potrzeb każdego ucznia (zajęcia terapii pedagogicznej i psychologicznej, socjoterapii, gimnastyki korekcyjno – kompensacyjnej, terapii integracji sensorycznej, logopedii i neurologopedii i innych).
- możliwość korzystania z nowoczesnych pracowni komputerowych, centrów multimedialnych oraz bardzo dobrze wyposażonych w sprzęt i pomoce dydaktyczne pracowni przedmiotowych,
- możliwość zakwaterowania i bezpłatne miejsca w internacie,
- pomoc rodzicom i opiekunom w pozyskaniu dofinansowania do wyżywienia oraz zwrotu kosztów dojazdu dziecka do szkoły.

Wymagane dokumenty:
- orzeczenie o potrzebie kształcenia specjalnego,
- podanie o przyjęcie do szkoły (plik do pobrania),
- skrócony akt urodzenia,
- 2 zdjęcia,
- karta zdrowia i szczepień,
- podanie o przyjęcie do internatu (w razie potrzeby).